Jdi na obsah Jdi na menu
 


Platnost obsahu autolékárničky

6. 2. 2010
Zkontrolujte si autolékárničky.
I ty platné do roku 2012 mohou být prošlé
 6. února 2010
 
Jezdíte klidně s nepoužitou autolékárničkou a do konce vyznačené platnosti zbývá ještě řada měsíců, obvazy uvnitř jsou už přitom prošlé. Policistu to nebude zajímat a dá vám pokutu. 
"Mnohokrát jsme si ověřili, že autolékárnička měla vyznačenou platnost třeba do roku 2012, materiály uvnitř přitom měly po době expirace," tvrdí ředitel Českého červeného kříže v Liberci Karel Studený.
Lidé by se podle něj neměli bát autolékárničky při nakupování otvírat. Když totiž policisté zjistí, že některé součásti mají prošlou lhůtu, mohou dát řidiči pokutu od 500 do 2 000 korun.
"Nespokojíme se jen s tím, když nám řidič ukáže krabici autolékárničky s vyznačenou dobou použitelnosti. Kontrolujeme i jednotlivé komponenty," uvedl František Prorok, vedoucí dopravního inspektorátu liberecké policie. Také podle jeho slov policisté při kontrolách zjišťují, že zdravotnický materiál uvnitř autolékárničky mívá jinou dobu použitelnosti, než uvádí výrobce na krabici. "Obsah radíme překontrolovat, a ne jen autolékárničku uložit do kufru auta. Třeba už proto, že s přiloženými nůžkami neustřihnete ani obvaz, natož bezpečnostní pás," dodal Prorok. "Vyznačená doba použitelnosti na autolékárničce je jen orientační. Když nesouhlasí s jednotlivými díly uvnitř, není to důvod k reklamaci. Jsou lidé, co si ji sestavují sami," uvedla pracovnice liberecké lékárny. Od ledna příštího roku musí autolékárničky obsahovat nově také resuscitační masku, kartu první pomoci nebo termoizolační fólii.
Co musí být v autolékárničce
Obvaz s jedním polštářkem 3x
Obvaz se dvěma polštářky 3x
Trojcípý šátek z textilu 2x
Náplast hladká cívka 1x
Náplast s polštářkem 6x
Škrticí obinadlo 1x
Resuscitační maska 1x
Rouška plastová 1x
Zavírací špendlík
Pryžové chirurgické rukavice 1x
Nůžky v antikorozní úpravě 1x
Termofólie 1x
Leták o postupu při nehodě 1x
Poznámka: Vytučněné položky budou povinné od roku 2011, vypuštěn bude zavírací špendlík.
Autoři: MF DNES
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář